Sandomierz

Herb

Prawa miejskie:

0 r.
nadane przed

Liczba ludności:

0
mieszkańców

Zabytki:

+ 0
miejsc, które warto zobaczyć

Sandomierza, który jak Rzym rozsiadł się na siedmiu wzgórzach a jest naszpikowany zabytkami i cudnymi lessowymi wąwozami jak dobre drożdżowe ciasto rodzynkami, i gdzie kilka lat temu „zakotwiczono” niebo. Sandomierz odległy od domu „W cieniu sosen ” zaledwie o 22 km …i średnio około 30 minutami niespiesznej przejażdżki dość krętą drogą, co po dobrym śniadaniu jest czystą przyjemnością… bez wątpienia zaczaruje nas od pierwszego wejrzenia wspaniałym widokiem z mostu na Wiśle …Collegium Gostomianum, Dom Długosza, Katedra, kupieckie kamieniczki… na skarpie porośniętej tarniną… kręte, wybrukowane „kocimi łbami ”uliczki Starego Miasta, Ratusz, Zbrojownia, wspinaczka wąskimi schodami na Bramę Opatowską…. Co za panorama… ! Caly Sandomierz pod stopami..warto trochę się wysilić… a zresztą… schodząc możemy wypić świeżo wyciśnięty sok.. albo lody z Zielonej Budki… kupić na jakimś straganie obwarzanki , gofry, krówki lub sprawić bliskiej osobie radość biżuterią z krzemieniem pasiastym – kamieniem optymizmu występującym tylko tu… i nigdzie indziej na swiecie… .

Później można zejść do wspaniałej trasy podziemnej i poznać historię odważnej Haliny Krępianki… poświęcającej się dla ocalenia innych przed Tatarami, lub ochłodzić się w murach Katedry… czy klasztoru Ojców Dominikanów…. przejść przez Ucho Igielne i dojść do Zamku Kazimierzowskiego lub popłynąć w rejs po Wiśle…. czy pochodzić szlakiem prastarych Gór Pieprzówek to i wiele, wiele więcej czeka nas w Sandomierzu …to miasto, gdzie czas płynie wolniej… niestety odkąd w Sandomierzu rozgrywa się akcja „Ojca Mateusza” „mordują” to co tydzień…  i choć nie brakuje w Sandomierzu dobrych restauracji na późny obiad warto wrócić do domu ‘W cieniu sosen’.

Do Sandomierza należy wracać i wracać… i zawsze znajdziemy coś, co sprawi że spojrzymy na niego jak na nowo odkryty cud…

sandomierz

Wybrane zabytki

Brama Opatowska

Kolegium jezuickie 1602r.

Zamek królewski, (XIV w., 1480, 1520, XIX

Panorama miasta

Chce zobaczyć Sandomierz