WARTO ZOBACZYĆ

…co warto zobaczyć?

Pytanie czego nie warto…

…miejsce w którym żyjemy dostarcza wielu atrakcji począwszy od przepięknego Sandomierza,..

…poprzez Baranów Sandomierski, Ujazd, Klimontów, Koprzywnicę, Tarnobrzeg i wiele innych pięknych miejsc…

Sandomierz
Przepiękny Sandomierz, który jak Rzym rozsiadł się na siedmiu wzgórzach a jest naszpikowany zabytkami i cudnymi lessowymi wąwozami jak dobre drożdżowe ciasto rodzynkami, i gdzie kilka lat temu „zakotwiczono” niebo.
Baranów Sandomierski
Zamek w Baranowie Sandomierskim, który został wzniesiony pod koniec XVI w miejscu wcześniejszego obronnego dworu rycerskiego na prawym brzegu Wisły obecnie stanowi przykład wytwornego stylu, który zawdzięcza obdarzonej nienagannym gustem rodzinie Leszczyńskich …i włoskiemu architektowi… Santi Gucciemu. Gucci za wzór wziął Wawel …
Ujazd
Wyobraźnia nie będzie potrzebna kiedy postanowicie odwiedzić Ujazd… ogrom budowli daje wystarczająco dużo do myślenia… zamek w pełni świetności jedynie przez dekadę, zniszczony podczas „potopu szwedzkiego” nadal imponujący… wież tyle ile pór roku, sal balowych tyle co miesięcy, pokoi tyle co tygodni… okien tyle co dni w roku …( jedno tylko na lata przestępne)… niegdyś marmurowe żłoby w stajniach… i kryształowe lustra… czy choćby według legendy szklane akwarium na szczycie jednej z wież… nie warto tego zobaczyć?
 
Klimontów
Po drodze watro się zatrzymać w Klimontowie i zobaczyć kościół zaprojektowany przez Wawrzyńca Senesa zbudowany w stylu barokowym inspirowany bazyliką św. Piotra i Pawła w Rzymie…
 
Koprzywnica
Będąc u Nas trzeba koniecznie pojechać do Koprzywnicy, by zobaczyć kościół św. Floriana – zespół poklasztorny dokąd w roku 1183 Mikołaj Bogoria ze Skotnik herbu Habdank sprowadził z Francji Cystersów, a król Kazimierz Sprawiedliwy zwolniwszy ich z podatków darował 10 wiosek… od 1207 było tam jedno z największych skryptoriów ówczesnego świata.
Sulisławice
W pobliskich Sulisławicach znajduje się Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Marii Panny rzymskokatolickie sanktuarium maryjne diecezji sandomierskiej, pozostające pod opieką księży zmartwychwstańców i jest miejscem lokalnych pielgrzymek (m.in.: z Połańca, Staszowa, Tarnobrzega) oraz leży na odnodze Małopolskiej Drogi św. Jakuba (odcinek z Tarnobrzega do Rybnicy).
Tarnobrzeg
Tarnobrzeg Można tu zwiedzić pałac i przypałacowy park rodu Tarnowskich, wyremontowany i zawierający wiele pamiątek po właścicielach, których był siedzibą rodową do końca II Wojny Światowej. Warto zobaczyć  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz przylegający do niego zespół dominikańskich budynków klasztornych konwentu Zakonu Kaznodziejskiego. Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej okazjonalnie jest też nazywane Sanktuarium Królowej Zagłębia Siarkowego, Sanktuarium Matki Bożej Tarnobrzeskiej lub Sanktuarium Świętej Rodziny z Dzikowa.
Stalowa Wola
Stalowa Wola, Miasto wyrosło w sposób naturalny obok zakładów metalurgiczno-mechanicznych, wzniesionych w ramach projektu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dziś wiedzę tym wspaniałym okresie naszej historii z dumą prezentuje muzeum COP ..dając pole wyobraźni… do czego jest zdolny naród, gdy chce..
 
Krawce
Krawce dom „W cieniu sosen” to nasza Mała Ojczyzna… w Krawcach mieszka już piąte pokolenie naszej Rodziny… a mamy nadzieję na kolejne.. tu zawsze wracamy z radością nawet po wyprawie w tak urocze miejsca jak Grecja, Turcja czy Hiszpania… to po prostu miejsce, gdzie ( jak niektórzy z Was będą mogli się przekonać ) czas nie stoi w miejscu …ale płynie inaczej, jakby owocniej…